Charakter psa rasy Australian Cattle Dog

Wszystkich zainteresowanych szczenięciem ACD zalecam przeczytanie niniejszego artykułu o rasie, ze szczególnym naciskiem na rozważenie każdego z podpunktów trzeciej twarzy ACD.
http://www.dogplay.com/LaughingDogPress/ACD_1.htmlPaulina Kuźmińska Szalone, uparte, silne fizyczni i psychicznie, inteligentne, kombinujące i planujące, dominujące do innych psów, bardzo sprawdzające postawione granice i szybko wykorzystujące każdą lukę, pyska, sporo jest gadatliwych (a szczek mają koszmarny - jakby jakiś grzywacz szczekał) i na deser to pastuch, więc lubi popodgryzać po piętach. Cattle do tego są niezależne.  Po tym psie widać, że to maszynka do pracy, ale dobrze prowadzony jak ma leżeć, to będzie leżał i tydzień na kanapie. Po za tym one bardzo lubią rozruby  I wgniatanie piesków w ziemię  Z tymi co się pozna za młodu nie powinno być problemu, z dorosłymi może być różnie. 
Jeżeli zmusisz acd do zrobienia czego, to to pewnie zrobi, ale bez tej iskry w oku, bez energii i entuzjazmu. A potem zrobi po swojemu  Z cattlem trzeba się zaprzyjaźnić, zaakceptować i dopiero wtedy zyskasz świetnego psa do roboty.
Tak w dużym skrócie 
Jadwiga Chodzeń - hodowla Astra Canina"ACD to pies, który jest bardzo wymagający. Potrzebuje zdecydowanego, pewnego siebie i konsekwentnego przewodnika. Jest inteligentny i samodzielny, lubi dbać o swoje dobre samopoczucie. Trzeba się dobrze wykreować na autorytet. Jeśli zostawimy cattla w ogrodzie, to będzie się nudził; wykopie krzewy, poogryza drzewa i meble. Przy płocie będzie ciągle monitorował i szczekał na wszystko. A że jest odporny na bodźce, trudno go będzie od tego oduczyć. Dzieci też często traktuje przedmiotowo; jako podajnik do karmy, albo wyrzutnię piłek. Potrafi dzieciaka podszczypywać lub szczekać, żeby wymusić to czego chce. Wychowując cattle doga trzeba dobrać pozytywne środki i zachętę, atrakcyjne wzmocnienie, ale nie cofnąć się przed awersją. To pies stworzony do pracy z dzikim bydłem więc nie bawi się w subtelności. Ma błyskawiczny refleks, jest dynamiczny i silny, te same cechy trzeba wyćwiczyć również u siebie. W przeciwnym razie będzie traktował swoich ludzi jak inwentarz, którym trzeba się opiekować. A ACD, jako opiekun, jest wymagający i szorstki. Jeśli chodzi o aktywność, jest nie do zdarcia. Dla tego trzeba bardzo uważać, żeby , jako młody pies, nie zrobił sobie krzywdy biegając, skacząc czy pływając, bez umiaru. Zwykle nie odmówi następnego spaceru, czy wycieczki przy rowerze. Dla długo rosnącego psa może się to zakończyć zwyrodnieniami stawów, nadwichnięciami itd. Ale mniej więcej 1,5-2 letni jest już niezniszczalny. Jeśli każde z Państwa będzie chciało uprawiać jakieś swoje aktywności, jeden ACD zaspokoi te potrzeby z nawiązką." ..można powiedzieć, że jest surowy, naturalny i niezależny. Jego najlepsze cechy wynikają z jego pochodzenia i pierwotnego przeznaczenia.  Jest zawsze czujny, lecz nie nerwowy czy agresywny. Nie jest łatwo opisać charakter psa rasy Australian Cattle Dog ponieważ nie ma absolutnego przedstawiciela tej rasy. Każdy pies jest wyjątkowy w wyglądzie i charakterze i musi być postrzegany jako indywidualność. Każdy pies rasy ACD może mieć inny temperament.

Pomimo jego  nieznacznej wielkości, na pewno zauważysz ACD. Ze swoim żywym umysłem i zwinnym ciałem, nie jest psem dla flegmatyków. Ludzie nierozumiejący charakteru ACD lub którzy nie są w stanie poradzić sobie z jego mentalnością, widzą go jako psa trudnego, nieposłusznego i prymitywnego. Inni entuzjastycznie wypowiadają się o jego energii i żywotności. ACD jest zawsze szczery i bezpośredni, bardzo ekspresyjny, często w uderzający sposób wyraża swoje potrzeby i uczucia dzięki czemu nie możesz ich zignorować. Cierpliwość nie należy do mocnych stron ACD.


Aby dobrze wykonywać swoje pierotne zadanie psa do bydła, ACD wypracował silną wolę oraz dobrze rozwiniętą pewność siebie. ACD jest instynktownie świadomy hierarchii i potrzebuje suwerennej i silnej umysłowo  osoby, aby czuć się bezpiecznie i pewnie. Gdy tylko będzie pewny zdolności przywódczych swojego Pana, bedzie jego Najlepszym Przyjacielem na Dobre i na Złe.


Jednakże ktokolwiek myśli, że może zdobyć lojalność ACD poprzez użycie siły jest w błędzie. Nie możesz niczego narzucić ACD, ani go do niczego zmusić. 


Ci, którzy nie mogą zaakceptować, że ACD ma "wolnego ducha" powinien szukać innej rasy!
ACD wynaradza uczciwego i konsekwentnego ludzkiego przywódcę silną więzią oraz przyjaźnią. ACD czeka na słowo komendy z ust takiego Pana i jest szczęśliwy móc to polecenie wykonać. ACD jest bardzo "nastawiony" na swojego Pana. Cechy te sprawiają, że stoją przed nim różnorodne możliwości szkoleniowe. ACD chce zawsze być blisko swoich ludzi, mocno integrować się w życie rodzinne
.
Artykuł z  http://dogobedienceadvice.com/australian-cattle-dog-training.php Tłumaczenie: Ewa Osuch)

 Jak Wychować i Wyszkolić Psa Rasy Australian Cattle Dog (Queensland Heeler)

Pies rasy Australian Cattle Dog jest psem pracującym wyhodowanym do zaganiania niebezpiecznych zwierząt hodowlanych bez wskazówek udzielanych ze strony człowieka. Jest krzyżówką pomiędzy  Scottish Highland Collie, Dalmatyńczykiem, Kelpie, (prawd.) Bulteriera  i dzikiego psa Dingo. ACD jest psem inteligentnym, który wpierw działa a potem zadaje pytania. Rasa nie jest idealnym wyborem dla właściciela nowicjusza: psy te nigdy nie miały być po prostu zwierzętami domowymi i wychowanie psa tej rasy jest czasochłonnym i czasami trudnym zadaniem. Musisz być w pełni świadomy do czego się zobowiązujesz posiadając psa rasy ACD przed jego zakupem.

Charakterystyka Rasy
·         Są to energiczne i inteligentne psy z niski poziomem tolerancji na nudę. Wymagają dużo umysłowej i fizycznej symulacji. ACD nie czują się dobrze gdy są zamknięte na podwórku lub są zostawione same na dłużej niż kilka godzin, szczególnie jeśli zdarza się to regularnie. Jeśli pracujesz na pełny etat, lub masz ścisły harmonogram, twój dom i dobytek (nie wspominając psa) ucierpią na tym.
·         Psy rasy ACD zostały wyhodowane, aby ciężko pracować przez długie godziny każdego dnia. Bez codziennych forsownych zajęć trwających od jednej do trzech godzin, pies ACD szybko obróci swoją aktywność w kierunku bardziej destrukcyjnych czynności takich jak wygryzanie dziur w ścianach, niszczenie mebli, czy też zamianę twojego ogrodu na zbiór kraterów i górek ziemi. Jest to prawdziwa rasa pracująca, niemająca być jedynie zwierzątkiem domowym: pies zawsze potrzebuje interesujących sposobów, aby upuścić nadmiar energii
·         Z powodu jego przeznaczenia do zaganiania, psy ACD mają mocno zakorzenione gonienie i podszczypywanie wszystkiego co się rusza: biegaczy, samochodów, przechodniów, kotów etc. Jest to jeden z powodów, dla których nie są polecane jako zwierzęta domowe dla domów z małymi dziećmi.
·        Twój ogród będzie musiał być w pełni ogrodzony wysokim płotem i podmurówką w ziemi zniechęcającą do przekopywania się. ACD są artystami ucieczek w pełni zdolnymi do przeskoczenia z łatwością płotów wysokich na 1,5m. Płot musi mieć co najmniej 1,7m wysokości. Wybranie płotu, przez który nie widać, co dzieje się po drugiej stronie, może zapobiec irytującemu (Cię i sąsiadów) szczekaniu: pies nie będzie widział ludzi i innych psów przechodzących po drugiej stronie płotu i nie będzie musiał ogłaszać Ci ich obecności.
·         Jako efektywne psy stróżujące, psy ACD są z natury podejrzliwe wobec nowoprzybyłych i obcych. Intensywna socjalizacja od wczesnego wieku sprawi, że podejrzliwość do obcych nie stanie się problemem,  i pomoże nauczyć psy rozróżniać przyjaciela od wroga.
·         ACD są często agresywne wobec innych zwierząt, w szczególności psów tej samej płci. Będziesz musiał być czujny, gdy pies będzie spuszczony ze smyczy.
·         Intensywny, wysoki ton szczekania ACD może irytować wiele ludzi.
·        Psy te mają nieustępliwą naturę i będą kwestionować Twoją pozycję jako Lidera w okresie dorastania Wymagają pewnego siebie, zdecydowanego, twardo obstającego przy swojej racji, stanowczego właściciela, który jest w stanie konsekwentnie udowadniać, że to on jest szefem. ACD potrafią manipulować i będą próbować kazać ci udowodnić, że możesz wpłynąć na ich zachowanie. Aby postawić na swoim, będziesz musiał mieć dużą wiedzę z dziedziny psiej psychologii, komunikacji i koncepcji statusu Alpha. 


Jak Wychować Dobrze Zachowującego się Psa Rasy Australian Cattle Dog

Wychowanie psa ACD jest wymagającym zadaniem. Musisz sobie aktywnie zasłużyć i utrzymywać szacunek jakim będzie darzył się Twój pies ACD.
Wkraczanie w okres dorastania będzie prawdopodobnie trudnym czasem i będziesz musiał być czujny wobec wszelkich znaków prób dominacji.
·        Przedszkole dla psów jest bezwzględną koniecznością. Aby przeciwdziałać wrodzonej podejrzliwej naturze, musisz zaznajamiać swojego psa ACD z szerokim gronem różnych ludzi i psów, gdy tylko będzie on zaszczepiony. Jeśli nie będziesz socjalizować intensywnie swojego psa od bardzo młodego wieku, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie on niepewny siebie po spuszczeniu ze smyczy po wejściu w okres dojrzewania
·        Dominujący z natury pies ACD nie jest dobrym psem dla osoby niedoświadczonej, ponieważ szybko wyczuje on niepewność właściciela i odwróci sytuację na swoją korzyść. Trudność w szkoleniu wynika z ogromnej możliwości do niezależnego myślenia: lubi sprawdzać autorytet, i nieustannie może manipulować i wykorzystywać  właściciela o miękkim sercu. Psy te nieszczególnie troszczą się o zadowolenie ciebie: mają typową mentalność „co będę z tego miał?” Musisz być zdolny do jego nieustannego kontrolowania i takiego wpływania  na niego, aby działał na twoją korzyść. Będziesz musiał zdobywać i utrzymać jego szacunek od wczesnego wieku.
·        Musisz ćwiczyć z nim intensywnie i konsekwentnie. Jeśli nie chcesz brać swojego psa na hiking, bieganie, na przejażdżki rowerowe, rozważ ćwiczenie agility (psie przeszkody). Agility pozwala efektywnie zużyć  energię, ponieważ ćwiczenia te są dosyć wymagające pod względem fizycznym, ale również pomagają rozwijać mocną więź pomiędzy właścicielem a psem, ze względu na konieczność komunikacji pomiędzy obojgiem.    
·         Aby zapobiec nadmiernej agresji w stosunku do innych zwierząt, rozważ sterylizację swojego psa. Usunie to hormony agresji z jego systemu, oraz sprawi ze inne psy nie będą traktować go jako zagrożenie (nie będzie już pachniał jak samiec). Ta prosta operacja pozwoli uniknąć wielu kłopotów!
·         Będziesz musiał każdego dnia poświęcać czas na szkolenie swojego psa. Jeśli spędzisz około pół godziny na dzień (rozkładając najlepiej ten czas na kilka krótkich, kilkuminutowych „zajęć”) szkoląc swojego psa podczas okresu szczenięcego oraz w okresie dojrzewania, oraz skracając ten czas do 15 minut w okresie dojrzałości, będziesz pewny, że będzie ci posłuszny oraz że przypominasz mu codziennie o twoim statusie alpha. ACD są rasą stosunkowo wymagającą, i jeśli w ogóle zależy ci na dobrym zachowaniu twojego psa po wejściu w okres dorosłości, będziesz musiał włożyć ciężką pracę w okresie jego dorastania.
·         Podczas szkolenia, uzbrój się w radosny , wesoły sposób zachowania się oraz kuszące nagrody – smakołyki. Nie rozdawaj ich zbyt szybko, musi zapracować sobie na nie!  

Czy Zdołasz Poradzić sobie  z Psem rasy  Australian Cattle Dog?
Pomimo wielu wyzwań jakie niesie za sobą posiadanie psa rasy ACD, są one psami wyjątkowo wynagradzającymi, gdy spędza się z nimi swoje życie: są lojalne, inteligentne, oraz bardzo przywiązują się do właściciela. Zakładając, że jesteś przygotowany na włożenie niezbędnej   pracy, pamiętaj,  rezultatem twoich wysiłków będzie czarujący, inteligentny i sympatyczny dorosły pies.

źródło: http://dogobedienceadvice.com/australian-cattle-dog-training.php Tłumaczenie: Ewa Osuch

Osobowość
Temperament Psa rasy ACD
Pies rasy ACD jest wysoce inteligentnym, energicznym, niezależnym, posłusznym, cierpliwym i  zwinnym psem. ACD jest lojalnym, przywiązanym, niezawodnym i z natury obrończym psem. Kochają pozostawać wokół ludzi i przebywać z tymi dziećmi, które były wokół nich w okresie szczenięcym.
Brak aktywności i nuda może prowadzic do dużych problemów zachowawczych. Mogą być agresywne wobec obcych i zazwyczaj nie tolerują innych zwierząt takich jak koty czy nieznane psy. Ich odważna osobowość umożliwia im być wspaniałymi psami stróżującymi poza doskonałymi psami do zaganiania.
Ponieważ są zaganiającymi psami pasterskimi z natury, mają instynkt to zaganiania wszystkiego co się rusza, w tym dorosłych, dzieci lub bydła. Ich dominująca natura sprawia, że mogą przejawiać agresywne zachowania. Zdażało się, że pies rasy ACD uszczypnął dziecko lub dorosłego w piętę próbując go zaganiać.
 Szkolenie psa rasy ACD jest łatwe, jednakże ich nieustępliwa natura może powodowac, że negatywnie zareagują na surowe metody szkoleniowe. Dlategoteż, pozytywne metody wzmacniające sa ważne aby w pełni wyszkolić psa rasy ACD. 
Poziom Aktywności
Wymagania odnośnie aktywności

Jako pies pasterski, ACD potrzebuje dużą ilość ćwiczeń, które obejmują bieganie, aportowanie i zabawę. Brak czynności i nuda mogą prowadzic do dużych problemów wychowawczych takich jak agresja i niszczenie.
Sprawia im niezmierną przyjemność, gdy ich właściciel włącza je w czynności, które będą je fizycznie i umysłowo zajmować.
Czy są odpowiednie do życia w mieszkaniu?
Psy rasy ACD są w większości przypadków nieodpowiednie do mieszkania w apartamencie / mieszkaniu lub na małej przestrzeni. Zazwyczaj najbardziej są zadowolone mogąc żyć na dużych farmach (najlepiej na wsi) z dużą ilością wolnego miejsca do biegania i zabawy. Dom z dużym podwórkiem ogrodzonym wysokim płotem również będzie dobry dla nich.
(źródło: http://www.trainpetdog.com/Australian-Cattle-Dog/about-australian-cattle-dog.html Tłumaczenie: Ewa Osuch)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz